На 11 май Пловдивската духовна семинария "Св. Кирил и Методий" отбеляза своя патронен празник. Тържественото богослужение беше оглавено от Пловдивския митрополит Николай, а в съслужение с него бяха епископите Велички Сионий - игумен на Бачковския манастир, Знеполски Мелетий - ректор на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски", Смолянски Висарион - втори викарий на митрополита, архимандрит Димитрий Бикас от митрополията на Кукуш (Килкис), ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на Пловдивската духовна семинария и Пловдивската духовна академия „Св. св. Кирил и Методий" и други.
В края на богослужението епископ Мелетий, прочете поздравителен адрес от името на Българския патриарх Даниил до учителите и учениците на Пловдивската духовна семинария. В него се казва: "Бъдете верни ученици и подражатели на светите равноапостолни братя Кирил и Методий в овладяването на тайната на богопознанието и разпространението на Евангелието на Царството Божие, което във всяко време и във всяко място е било и остава най-важна и отговорна мисия и насъщна задача на Църквата Христова".
Проф. Павел Павлов от Богословския факултет на Софийския университет прочете приветствие от името на декана проф. д-р Ивайло Найденов до Пловдивския митрополит Николай и му връчи Почетен плакет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за заслуги и принос в сътрудничеството с академичната общност и грижа за богословската наука.
Зам.-ръководителят на Департамента по богословие на Солунския Аристотелев университет проф. Петрос Панайотопулос прочете поздравителен адрес до митрополит Николай, а архимандрит Димитрий Бикас му връчи плакет от името на ръководителя на Департамента по богословие на Солунския университет проф. Илиас Евангелу в знак за признателност. Представителите на академичната общност от България и Гърция благодариха на митрополит Николай за гостоприемството, което епархията оказва на научния международен симпозиум "Гърци и българи: от Средновековието до предизвикателствата на днешния ден".
Пловдивският митрополит поздрави участниците в научния форум и отбеляза важността на единството в името Христово. Той благодари за академичните отличия и подчерта, че ги приема не за себе си, а от името на цялата епархия. Владиката още веднъж изрази готовност да подкрепя духовната просвета и развитието на съвременното богословие, което черпи вдъхновение и сили от църковния живот и практика.
В словото си към семинаристите и другите богомолци в храма митрополит Николай представи светите Братя Кирил и Методий като достоен пример за подражание в усилията за приближаване на Словото Божие до обикновените хора.
Празничната програма продължи с изпълнения на фолклорни състави от пловдивски училища.
По-късно същия ден Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Пловдивския митрополит Николай, взе участие в откриването на международния симпозиум "Гърци и българи: от Средновековието до предизвикателствата на днешния ден" в манастира "Св. Кирик и Юлита". В приветствието си към участниците той подчерта, че истинският диалог се гради не върху противопоставянето, а върху уважението, знанието и съзнанието за общите ни духовни стремежи. Форумът ще продължи до 14 май.













